ΜΗΝΥΜΑ ΠΡΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ

Το Age of Basketball μπορείτε πια να το βρείτε στη διεύθυνση www.ageofbasketball.net μαζί με το πλήρες αρχείο του. Το παρόν blog δεν θα ανανεωθεί ξανά. Σας περιμένουμε στην Εποχή του Μπάσκετ, το πρώτο ηλεκτρονικό περιοδικό μπάσκετ στη χώρα, με την πληρέστερη Αθλητιατρική Πύλη στο ελληνικό διαδίκτυο!

Κυριακή 8 Μαρτίου 2009

Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε

Χωρίς έκπληξη ξεκίνησε η 21η αγωνιστική της Α1, αλλά σίγουρα αυτό που έκλεψε την παράσταση ήταν το αυτοκαλάθι του Νέστορα Κόμματου στο ματς της ΑΕΛ με τον Πανελλήνιο. Με 4,6 δευτερόλεπτα για το ημίχρονο, ο Παπαμακάριος παίρνει την μπάλα από την επαναφορά κάνει 2-3 βήματα και σουτάρει πίσω από το κέντρο. Η μπάλα πηγαίνει έρμπολ προς τον Κόμματο, ο οποίος, προφανώς νομίζοντας ότι έχει τελειώσει το ημίχρονο, σηκώνεται στον αέρα και με άλεϊ ουπ λέι απ γράφει το 333-57 στο καλάθι της ομάδας του. Το λέι απ του Κόμματου ήταν εμφανώς εμπρόθεσμο και μία από τις μοναδικές στιγμές του φετινού πρωταθλήματος. Προηγούμενη ήταν εκείνη του Αλβέρτη στο Κολοσσός-Παναθηναϊκός πέρσι, μόνο που τότε ήταν φιλικό προετοιμασίας και όχι πρωτάθλημα.

Πέρα από πλάκα, όμως, ένα τέτοιο καλάθι καταδεικνύει πόσο εκτός αγώνα ήταν ο Κόμματος και μαζί του όλη η ΑΕΛ. Ο Αλεξανδρής αν βγάλει τη φετινή χρονιά… δεν πρόκειται να τρελαθεί ποτέ. Δεν θεωρώ ότι παίκτης μπορεί να κάνει τέτοια ενέργεια εκτός αν είναι τόσο χαλαρός όσο σε… φιλικό ματς ή τόσο σε σύγχυση όσο ένας μποξέρ σε αγώνα με κανόνες κικ μπόξινγκ. Ο Κόμματος δεν είχε λόγο να είναι σε σύγχυση, άρα προφανώς και ήταν πιο χαλαρός και από… σπασμένο λάστιχο φόρμας. Δεν τον τιμώρησε ο Αλεξανδρής στην επανάληψη (έκανε 9 λεπτά, αλλά τον επανέφερε στο ματς), η ΑΕΛ έχει χάσει τη χρονιά, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν αυτό είναι δικαιολογία για τέτοια αγωνιστική συμπεριφορά.

Θυμάστε τι λέγαμε την περασμένη εβδομάδα για την Ολύμπια και το ξεκίνημα που κάνει στους αγώνες της; Ότι δείχνει πόσο ανέτοιμη ψυχολογικά είναι να παίξει μπάσκετ; Ε, λοιπόν, μετά το 22-7 από το Μαρούσι εκτός και το 0-12 από τον ΠΑΟΚ εντός, ήρθε και το 14-2 από την Καβάλα (που έγινε 32-13 στο ημίχρονο) για να επιβεβαιώσει τα όσα λέγαμε. Στην επανάληψη το ματς ισορρόπησε (έφτασε μάλιστα μέχρι το 49-43), αλλά ήταν πια αργά και τέτοιοι αγώνες δεν κερδίζονται.

Η Καβάλα… σώθηκε, η Ολύμπια σώθηκε, όλοι είναι ευχαριστημένοι. Θεωρητικά, η Ολύμπια δεν έχει σωθεί, αλλά για να πέσει θα πρέπει να… μηδενιστεί και σε ένα δύο παιχνίδια. Αφού και μόνο ήττες να κάνει ως το τέλος (δεδομένου ότι Αιγάλεω και Τρίκαλα θα χάσουν την Κυριακή από Παναθηναϊκό και Πανιώνιο), θα πρέπει το μεν Αιγάλεω να κερδίσει 2 αγώνες από τους Κολοσσό, ΑΕΛ, Πανιώνιο, Τρίκαλα και Πανελλήνιο που του απομένουν, τα δε Τρίκαλα 3 αγώνες από τους Μαρούσι, Πανελλήνιο, Ολυμπιακό, Αιγάλεω και Άρη. Προσέξτε… θα πρέπει και το Αιγάλεω να πάρει δύο ματς και τα Τρίκαλα 3 ματς, όχι το ένα από τα δύο. Σε κάθε ισοβαθμία, διπλή ή τριπλή, η Ολύμπια παραμένει στην κατηγορία, αφού έχει 4-0 με τους δυο τους. Οπότε, ας μην παραλογιζόμαστε, η Ολύμπια έχει σωθεί (χωρίς καν να χρειαστεί άλλη νίκη, έχοντας ματς με ΑΕΚ, Παναθηναϊκό, Κολοσσό, ΑΕΛ και Πανιώνιο). Η κατηγορία θα κριθεί ανάμεσα σε Αιγάλεω και Τρίκαλα και επιμένω ότι θεωρώ πως θα πέσουν τα Τρίκαλα.

Στο Μαρούσι, ο ΠΑΟΚ είχε που είχε χίλια προβλήματα, έχασε και τον Τζόνσεν και το αποτέλεσμα ήταν Μαυροκεφαλίδης, Γλυνιαδάκης και Καϊμακόγλου να έχουν 45 πόντους και 18 ριμπάουντ με 18/32 δίποντα. Οι τρεις τους πήραν 32 από τα 49 δίποντα της ομάδας τους, ενώ αν βάλουμε και τον Πατ Καλάθη στην εξίσωση (ως τριαροτεσσάρι) έχουμε 52 πόντους και 23 ριμπάουντ με 21/37 δίποντα, δηλαδή οι τέσσερις που αγωνίστηκαν κοντά στο καλάθι για το Μαρούσι πήραν το 76% των προσπαθειών της ομάδας για δύο πόντους και έβαλαν το 60% των πόντων της ομάδας τους, ενώ κανείς τους δεν έπαιξε πάνω από 26 λεπτά στο ματς και συνολικά έπαιξαν 90 από τα 200 λεπτά που μοιράζονται οι παίκτες μιας ομάδας σε ένα ματς.

Το Μαρούσι θεωρώ ότι μπορεί να προλάβει την τετράδα, αφού θέλει δύο νίκες περισσότερες από τον Πανελλήνιο για να τα καταφέρει. Αγωνίζονται μεταξύ τους την 24η αγωνιστική και εκτός από αυτό το ματς, ο Πανελλήνιος έχει Ολυμπιακό και Πανιώνιο (αλλά και Τρίκαλα, Αιγάλεω), ενώ το Μαρούσι μόνο Ολυμπιακό (και ΑΕΚ εντός, Καβάλα, Τρίκαλα). Πιστεύω ότι ο νικητής στο μεταξύ τους ματς θα πάρει την 4η θέση στο πρωτάθλημα.